Miasta Europy

       
  • BARCELONA

    •  
       
       Barcelona to wyjątkowe, fascynujące i wciągające miasto; miejsce, w którym można odkryć eklektyczną architekturę, odetchnąć żywą atmosferą i cieszyć się niezapomnianym życiem nocnym.










      Jak wszystkie miasta portowe, Barcelona jest jednym z najbardziej wielorasowych, otwartych i kosmopolitycznych w Hiszpanii, prawdziwym rajem dla tych, którzy kochają nowoczesność, ale jednocześnie są zafascynowani tradycjami, miasto, które wiąże sztukę i kulturę, atmosfera, kolory i wrażenia są naprawdę niezapomniane dla odwiedzających.






      Miasto posiada wiele otwartych przestrzeni, liczne parki w tym Parc Guell, arcydzieło i godła Barcelona Gaudiego, który składa się z konstrukcji kamiennych i ceramicznych i oferuje dobry ogólny widok na miasto. Z wstępnego projektu 60 domów tylko 2 zostały wykonane, jeden w którym żył sam Gaudi. W centrum miasta, jednak naprawdę warto oddać się długim i relaksującym spacerom po Las Ramblas, gdzie znajdują się liczni artyści uliczni, kramy z typowymi obiektami i kwiatów oraz słynnego targu, znanych jako Boqueria, gdzie można skosztować wiele specjalności typowo katalońskich. W centrum, w pobliżu Łuku Triumfalnego jest Park Ciutadella, idealna dzielnica, aby uciec od zgiełku miasta i rigugiarsi w miejscu, gdzie znajduje się zielona woda, dominujący element z jeziora, które jest w tym wszystkim.









      Jedną z najważniejszych galerii sztuki w Barcelonie jest Joan Miró, jedna z najważniejszych galerii sztuki, w której znajdują się obrazy Mirò oraz wystawy czasowe współczesnych artystów.






       
      Tekst i zdjęcia EWA CIESZKO
       
       

 
  • Praga
Justyna Porębska
Praga - miasto piękne zarówno za dnia jak i w nocy.





 

 
 




 






Niektórzy uważają ją za naprawdę romantyczne miejsce. Mnie najbardziej ujęły stare i tajemnicze zabytkowe budowle starego miasta, takie jak Pałac Prezydencki i ogrody Pałacu Wallenstein oraz Most Karola.
Z każdej strony usłyszeć można było języki całego świata, a wśród tej kakofonii płynęła spokojna i majestatyczna rzeka Wełtawa.
                                                Tekst i zdjęcia Justyna Porębska


  • Miasto Lwa
Czyli nie ma jak we Lwowie..
      Beata Koper

Lwów to jedno z najważniejszych miast w historii Polski. Założone zostało w XIII w. przez księcia Daniłę. Podarował je swojemu synowi, który na imię miał Lew, stąd wzięła się nazwa miasta. Lwów przez lata był kolebką polskiej kultury. Mieszkali tu m.in.- Grottger, Kasprowicz, Makuszyński, Kossak, Konopnicka, Staff, Zapolska. Miasto było wielokrotnie atakowane i oblegane przez Kozaków, Tatarów i Turków. Udało się je dopiero zdobyć wojskom szwedzkim w XVIII w.
W okresie II Rzeczpospolitej, było jednym z największych miast Polskich.
Warto zwiedzić takie miejsca jak: Park Stryjski, stare centrum, katedry- ormiańską, rzymskokatolicką, greckokatolicką, Teatr Operę, Cmentarz Łyczakowski i Orląt Lwowskich, Pałac Wenecki przypominający zminiaturyzowany Wawel, Cytatelę, Skansen Gaj Szewczenki, a na osłodzenie- Muzeum Czekolady.
                   Teatr Opery i Baletu z posągiem "Sława" na frontonie, dawniej Teatr Wielki.
Gmach teatru usytuowany jest w centrum Lwowa. Obfituje w dekoracje malarskie i rzeźbiarskie nawiązujące do sztuki teatralnej. Ta majestatyczna budowla jest chlubą miasta.
Gmach teatru, imponujący w swej renesansowo-barokowej ekspresji, zachwyca ilością
rzeźbiarskiej i malarskiej dekoracji. Wnętrza ozdobione są różnobarwnymi marmurami i złoceniami.
Warto zobaczyć któreś ze sławnych występów zespołu teatralnego.
Przyjemna forma zwiedzania miasta i okolic.
                                                   Przydomowa kapliczka.
Klasztorny kościół Bożego Ciała zakonu o.Dominikanów. obecnie greckokatolicka cerkiew, położona na północ od cerkwi Wołoskiej, przy pl.Muzealnym.
To jeden z najwspanialszych barokowych zabytków Lwowa. Całość elewacji kościoła jest bogato dekorowana z wykorzystaniem kolumn, pilastrów i ozdobnych obramień drzwi i okien. Wnętrze ma charakter rokokowy ( rzeźby, ołtarze )
Czarna kamienica- przykład lwowskiego renesansu.
Budynek znajduje się we wschodniej części Rynku. Nazwa pochodzi od pociemniałego z czasem piaskowca, z jakiego wykonano rystykę fasady. Zainteresowani mogą obejrzeć renesansowe wnętrza, oraz ekspozycję Lwowskiego Muzeum Historycznego.
Cmentarz Łyczakowski- najstarsza zabytkowa nekropolia Lwowa.
Położona jest we wschodniej części miasta, na malowniczych wzgórzach, wśród specjalnie zaprojektowanego drzewostanu. Jest miejscem pochówku wielu zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi kultury i nauki.
 
Na cmentarzu znajduje się wiele zabytkowych nagrobków przedstawiających postaci i wizerunki zmarłych, a także liczne kaplice, kolumny i obeliski w różnych stylach.
Kaplica Boimów - rodzinne mauzoleum znanego i bogatego mieszczańskiego rodu pochodzenia węgierskiego, zbudowana w stylu późnego renesansu. 
 Leży przy ul. Halickiej, która jest jakby odcinkiem szlaku wiodącego przez miasto z Wołynia do Halicza i Mołdawii.
                                  Pomnik Tarasa Szewczenki - pisarza i artysty.
Stoi w centrum Lwowa na Prospekcie Wolności. To symbol nowo uzyskanej wolności. Po lewej stronie figury kobziarza roznosi się "Fala odrodzenia narodowego"- 12 metrowa stela, pokryta symbolicznymi płaskorzeźbami.
        Polski Cmentarz Wojskowy poległych na Ziemi Lwowskiej w walkach o odzyskanie niepodległości w latach 1918 - 1920.
 

              Cmentarz usytuowany jest na połud.-wsch. obrzeżu Cmentarza Łyczakowskiego.
Odrobina motoryzacji..
                                   Jedna z najbardziej znanych postaci- rzeźb.
Pomnik Adama Mickiewicza - na Placu Mariackim, obecnie Plac Mickiewicza na Starym Mieście we Lwowie. Jeden z najpiękniejszych pomników Wieszcza na świecie.
Na granitowej kolumnie- spiżowa grupa "Natchnienie" : skrzydlaty Geniusz poezji podaje Mickiewiczowi lirę.
Tradycyjne pamiątki
 
 Tekst i zdjęcia - Beata Koper

  
  • Uliczkami Rzymu     
                   Ewa Cieszko

Dzielnica Nomentano Triest
                                            Odkryj uroki osiedla Coppedé.
Jest to eksperyment architektoniczny który, miesza w oryginalny sposób zròżnicowane style. Wspaniały przykład stylu Liberty ,jedyny na świecie, magiczny kącik w sercu chaotycznego ogromnego miasta. Osiedle nosi imię architekta Gino Coppedè ,genialnego projektanta, który  dokonał budowy wspaniałych budynkòw w latach 1915-1927.
Na osiedle wchodzi się przez prześwit pomiędzy Domami Ambasadoròw.
Domy te połączone są ogromnym sklepieniem w kształcie luku zdobionego maszkarami, freskami przedstawiającymi średniowiecznych rycerzy a oświetlony jest przez elegancki żyrandol z kutego żelaza.
Tu zaczyna się bajeczna atmosfera i szlak przez magiczne uliczki.
Domy Ambasadoròw zdobione są wieżyczkami z freskami, mozaikami przedstawiającymi orły i antyczne bożki .
Teraźniejszość i przeszłość mieszają się w sposób eklektyczny ,pełen fantazji .Ta atmosfera będzie towarzyszyć nam przez całą wizytę na osiedlu.
Dochodzimy do części centralnej osiedla Plac Mincio (Piazza Mincio) gdzie znajdują się specyficznie zdobione budynki a część środkowa placu zachwyca piękna fontanna zwana Fontanną Zab (la Fontana delle Rane). Kolejną ciekawiastką jest budynek zwany Domem Pająka (Palazzo del Ragno),

 którego frontalna fasada
zdobiona jest biało-czarną mozajką przedstawiającą właśnie pająka, symbol pracowitości i precyzji.
 
Przechodzac dalej mozemy podziwiać Wille Wròzek (Villino delle Fate), której zewnętrzne ściany są pełne freskòw przedstawiających historie Dantego i Petrarchy.
Krajobrazy z „Fiorenza Bella”, kopułę Bazyliki Santa Maria Del Fiore ,postacie rycerzy ,dam dworu, antycznych bożkòw rzymskich i ròżnego gatunku zwierząt.
Coppedè to miejsce w ktòrym legendy i bajki stają się rzeczywistościa.
Dech w piersiach zapiera piękno i bogactwo architektury,c aloksztalt kompozycji , wież, loż i dziedzińcòw, który wprowadza nas do zaczarowanej krainy projektanta Osiedla Coppedè .
W pobliżu Coppedé znajduje się przepiękny Park zwany Willa Torlonia, w którym to można podziwiać Dom Sòw (La Casa Della Civettà).
Villa Torlonia w przeszłosci należala do Księcia Giovanni Torlonia a została zaprojektowana i wybudowana przez architektów Enrico Gennari, Venuto Venuti i Vincenzo Fasolo. Aktualnie budynki znajdujące się w parku są przystosowane na Muzeum a niesamowity plac zieleni zachęca do spacerów, uprawiania sportu lub po prostu do relaksu na otwartym powietrzu..
ale to już inna historia, ktòrą opowiem przy następnym spotkaniu.
                                                      

Posiadlość Rodziny Torlonia
 
To przepiękny park usytuowany poza murami starego miasta na ulicy Nomentana do którego okoliczni mieszkańcy chodzą by się zrelaksować ,uprawiać sport itp..
Początkowo w XVII wieku Willa była gospodarstwem rolnym arystokratycznej rodziny Pamphili, później rodziny Colonna, a od 1806 roku zakupiona została przez bankiera pochodzenia francuskiego  Giovanni Torlonia. Rodzina Torlonia nie miala tytułu arystokratycznego, ale dzięki niesamowitemu talentowi do interesów w krótkim czasie stała się jedną z najbogatszych rodzin w Rzymie.
Tytuł książęcy został przyznany rodzinie Torlonia przez Papieża ze względu na ogromne bogactwo jakie zgromadziła, a także za odniesione sukcesy Alessandra Torlonia przy osuszaniu jeziora Fucine.
Gospodarstwo rolne dziś zwane Willa Torlonia zostało rozbudowane i ulepszone przez Giovvani Torlonia i zaprojektowane jako pałacyk mieszkalny (Domek Książęcy) dla syna Aleksandra.
Po śmierci ojca Alekssandro zaczyna projektować zmiany chcąc doprowadzić Wille do wyśmienitości, by zatrzeć ślady niearystokratycznego pochodzenia rodziny. Zleca architektowi Giovanni Battista Caretti wybudowanie Świątyni Saturna i Świątyni Minerwy
(niestety jej resztki się nie zachowały),
fałszywych ruin z epoki Imperium Rzymskiego
fontann, Kapliczki Świętego
Aleksandra i Amfiteatru,
które na dzień dzisiejszy uległy
całkowitemu zniszczeniu.




W czasie kiedy Aleksandro był głową rodziny park i pałacyk wrzał życiem towarzyskim. Goście mogli korzystać w godzinach popołudniowych ze Świątyni Saturna.
 
 
 
 
 
Późniejsi architekci zajmą się innymi częściami posiadłości. I tak Giuseppe Jappelli upiększył park symetrycznymi alejami wokół pałacu i wybudował Domek Szwajcarski, 
a Quontiliano Raimondi zaprojektował i wybudował Teatr i Oranżerię. Za czasow Torlonia w Oranżerii byly przechowywane drzewa cytrusowe, obecnie w budynku znajduje sie wyśmienita restauracja Limonaia.  
W części południowej parku w odróżnieniu od strony północnej, gdzie króluje styl neoklasyczny, zostały zaprojektowane budynki bardzo nowoczesne  zaskakujące orientalnym stylem i oddalające się od standardów architektury rzymskiej ówczesnej epoki. Ciekawostką jest Szklarnia ,Serra Moresca 
 
 
 
 
 
 
i całokształt parku gdzie na tle jeziorka (już nie istniejącego) otoczonego gajem bambusowym można dostrzec Pola Turniejowe na których odbywały się gry i zabawy sportowe a także turnieje. 
 
Budynki w Villa torlania są innowacją konstrukcyjną epoki, tutaj po raz pierwszy w budownictwie na terenie Rzymu zostało użyte żeliwo do wykonania witrażowych okien w Serra Moresca i ogromnych okien Budynku Teatru oraz  elementow ozdobnych takich jak wazy.
Konstrukcja Teatru to prezent ślubny Alessandro dla żony Teresy Colonna.
Ciekawostką jest scena której otwierane kulisy pozwalaly by park otaczający budynek stał się częścią integrującą scenografie.
W 1919 roku na obszarze północno-zachodniej części tych terenów odkryto pod ziemią, katakumby żydowskie z III i IV wieku. 
Przez pewien czas budynek willi byl nieużywany do czasu, gdy Mussolini wynajął go od Torlonia za jednego lira za rok, począwszy od 1920.
W 1977 r. willa została wykupiona przez Miasto Rzym, a od 1978r. została otwarta dla zwiedzających.
Zabudowania takie jak Dom Główny zwany Domem Książąt i Dom Sowy zostały odremontowane i przekształcone w muzea.
Można zwiedzić całość parku i prawie wszystkie budynki jakie się w nim znajdują, tam gdzie wynajmują instytucje należy zarezerwować przejście z przewodnikiem  (Domek Czerwony ,Stajnie Domek Średniowieczny).
Wstęp do Willi jest wolny, wizyty w znajdujących się w niej muzeach są odpłatne.

Plac Navona

Stadion Demokleziana 
Jeden z najpięknieszych placów rzymskich- Plac Navona znajduje sie nad starodawnym stadionem olimpijskim wybudowanym przez imperatora Demokleziana juz w 86 d.c.
 
 
 
 


 
Był on przeznaczony do zawodów sportowych w stylu greckim.

Nowoczesne budynki otaczające Plac Navona sa skonstruowane wzdłuż schodów dawnego audytorium, które mogło pomieścić 30 000 widzów.
Dzisiaj można zejść do niedawno dopuszczonych do zwiedzania podziemi znajdujących się 4,5 metra pod obecnym poziomem ulicy i zobaczyć część wykopalisk i ozdób, a przede wszystkim historię Rzymu. 
 
                                               Tekst i zdjęcia Ewa Cieszko

Polecamy noclegi w Rzymie, miła obsługa w języku włoskim i polskim ! - www.elionroom.com